Teplice nad Bečvou
(obec v oblasti Beskydy a severní Morava )
Lázně patřící mezi nejstarší na Moravě ležící na skalních puklinách nabízející efektivní léčbu v údolí řeky Bečvy.
O obci
Obec leží na levém břehu řeky Bečvy v kopcovitém terénu s překrásným pohledem do kotliny v níž protéká řeka. Na části jejího katastrálního území leží Lázně Teplice nad Bečvou a evropsky známé Zbrašovské aragonitové jeskyně, jejichž vchod byl objeven přímo na území obce v roce 1912 bratry Chromými. Jeskyně byly zpřístupněny v roce 1926. Nejstarší písemná zmínka o Teplicích nad Bečvou pochází z roku 1328. Byly zde nalezeny četné předměty z doby kamenné a bronzové. Stará obecní pečeť pocházející z roku 1766 nesla znak obce, jímž byl „Uhlíř v lese se sekyrou v ruce“ a kolem byl nápis „PECZET – OBCZE – ZBRASSOVSKY“.
Lázně
Lázně se specializují na léčbu oběhového a nervového ústrojí, cukrovky, nebo kloubů. K léčbě se využívá speciální podzemní pramen „teplická kyselka“, který je silně obohacen minerály a oxidem uhličitým. Řadí se mezi jeden z nejbohatších pramenů v zemi na minerální látky a díky němu patří léčba mezi vysoce účinné svého druhu. Léčba (například oběhového ústrojí) probíhá následovně: Plyn oxid uhličitý vstupuje přes póry v kůži do těla, rozšiřuje cévy, snižuje tlak a pomáhá zlepšovat krevní oběh, pozitivně působí na srdce, cévy atd. Základ léčby je CO2, ale minerálka obsahuje také hodně vápníku. Vodoléčba Kyselka se používá například při vodoléčbách. Při správně zvolené proceduře je možné působit téměř na všechny systémy v lidském těle a pozitivně ovlivnit jejich funkci. V lázních se provozují různé druhy koupelí, jmenovitě například:
- celková uhličitá koupel – ulevuje od svalového napětí
- celotělová vířívá koupel se zábalem – vhodná k léčbě poúrazových stavů
- střídavá nožní lázeň – metoda střídaná teplé a studené vody pomáhá odstranění křečových žil
- hauffeho lázeň – zlepšuje prokrvení končetin
Atraktivity v okolí
Kromě již zmiňovaných Zbrašovsko – Aragonitových jeskyních, které patří mezi nejteplejší podzemní systému u nás, se v blízkosti lázní nachází také nejhlubší propast na světě – Hranická propast, která doposud nebyla celá prozkoumaná. Přírodní poměry zde umožnují různé túry v údolí, poděl Bečvy je vedená taktéž rovinatá cyklostezka spojující město Hranice s Valašským Meziříčím, nedaleká jezera lákají ke koupání, nebo na kratší dojezd autem se v okolí nachází poutní místo Hostýn.